Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
komentowane oceniane czytane

Pozbywają się stresu, bólu i problemów ze spaniem

› Społeczeństwo› Dla seniorów ponad rok temu    3.11.2015
Joanna Miśkowiak
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Na zajęcia uczęszczają panie w różnym wiekuNa zajęcia uczęszczają panie w różnym wieku fot. Joanna Miśkowiak

W ciszy wykonują powolne, miękkie ruchy, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają na szczególnie męczące. Okazuje się jednak, że rozluźnienie całego ciała wcale nie jest sprawą prostą, a efekty tych ćwiczeń są szybko zauważalne.

- Nie rozmyśla się tak długo, co się dzieje w pracy. Znika stres. Nie ma się problemów ze snem, z kręgosłupem. W podróży w ogóle nie puchną nogi - wyliczają uczestniczki piątkowych zajęć organizowanych w tzw. sali tanecznej Gimnazjum w Sierakowie. Panie same zorganizowały sobie tam zajęcia z qigongu. Jak wyjaśniają, mają one na celu zrównoważenie ciała fizycznego, umysłu i systemu energetycznego, łącząc je w jedną zrelaksowaną i harmonijną całość.

- Dopóki przepływ energii w ciele jest nie zakłócony, dopóty człowiek jest zdrowy, gdy zostaje zablokowany, upośledzone są czynności fizyczne: przepływ krwi, limfy i inne funkcje organizmu. Aby przywrócić zdrowie, trzeba przywrócić przepływ energii. Jej wzbudzeniu, zgromadzeniu, zharmonizowaniu i wykorzystaniu służą właśnie powolne, miękkie, płynne ruchy, które się wykonuje w trakcie ćwiczeń qigong - dodaje Alina Sarna instruktorka qigong, która do Rawicza przyjeżdża specjalnie z Wrocławia. - Qi to jest nasza energia życiowa, siła. Gong to jest każda regularnie wykonywana praca, ćwiczenie. Dbamy tu przede wszystkim o strukturę ciała. To jest nasza baza i cały czas do tego wracamy, bo ciało ciągle się zmienia, ważne jest więc, żeby wracać do prawidłowych ustawień. Gdy już są one osiągnięte, to ciało w sile grawitacji samo wie, jak się rozluźnić. Z rozluźnionym ciałem możemy już bardziej efektywnie pracować, harmonizować nie tylko strukturę fizyczną, czyli mięśnie, wiązadła, ścięgna, tkankę łączną, ale też wszystkie organy wewnętrzne. Wtedy pracujemy też ze sferą emocjonalną - wyjaśnia Alina Sarna. - W tych czasach, w których żyjemy jest duży nacisk na pośpiech, rywalizację. Mamy za mało odpoczynku, rozluźniania się, za mało więzi społecznych i rodzinnych, czyli tego wszystkiego co nas uspokaja, otwiera. Coraz więcej niestety mamy tych bodźców, które cały czas powodują, że nasz organizm ciągle jest w stanie „włączenia do akcji”. Stąd się bierze coraz więcej chorób, stres. Nauka coraz częściej przypomina, że należy przywrócić harmonię między duszą a ciałem, a my to właśnie robimy.

Rawiczanki podkreślają, że przyszły na zajęcia z różnymi schorzeniami - chorym kręgosłupem, żylakami, rękami bolącymi od ciągłej pracy przy komputerze, zespołem ciągłego zmęczenia i każda z nich wychodzi do domu ze znacznie lepszym samopoczuciem. - Te ćwiczenia likwidują nasze problemy z kręgosłupem, doskonale poprawiają krążenie krwi, ciepłotę ciała, co jest ważne w okresie zimowym. Mamy same korzyści, więc zachęcamy do przyłączenia się - apelują. - Jak wychodzę z zajęć, to zdarza się, że ludzie mnie zaczepiają i mówią, „niech pani usiądzie koło mnie pani się tak ładnie uśmiecha” - mówi jedna z kobiet i dodaje żartobliwie: - Mi się wcześniej wydawało, że ja się w ogóle nie umiem uśmiechać, a teraz robię to cały czas.

Panie ćwiczące qigong spotykają się co piątek o godzinie 17.00 w sali Gimnazjum w Sierakowie. Dwa razy w miesiącu zajęcia prowadzi instruktorka, a na pozostałych dwóch same doskonalą znane im ćwiczenia.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Basia
ponad rok temu 3
Te same pytania co poprzednie i jeszcze o której to się odbywa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
ponad rok temu 2
W jakiej sali te zajęcia ? Czy trzeba się wcześniej zapisać ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ janak
ponad rok temu ocena: 100%  1
a jak cena tych zajęć?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji